Sıradaki: Şimdi vakti geldi -- -- --
New York
Amerika Birleşik Devletleri
Konumunuz tespit edildi: --
Vakitleri Gör ←

Bugün Ay Durumu

Herhangi bir şehir için ay evresini, aydınlanma oranını, yaşını ve doğuş/batış saatlerini öğrenin.

Konumunuz birkaç saniye içinde otomatik olarak tespit edilecek

  • Astronomik doğruluk
  • Tüm ülkelerde çalışır

🌙 New York Ay Evreleri — Ağustos 2022

New York için Ay'ın evrelerini, aydınlanmasını ve dolunay/yeni ay zamanlarını keşfedin — yerel saatle eksiksiz aylık takvim.

Aylık özet:31 günHicri aralık:Muharrem ile Safer 1444 HGünlük evreler

Bu takvim, New York'in yerel saatine göre Ağustos 2022 boyunca New York'de ay evrelerini, günlük tarihleri, aydınlanma yüzdelerini ve ay doğuş/batış zamanlarını gösterir.

Ağustos 2022 için hicri aralık
Ağustos 2022
Ay başlangıcı:3 Muharrem 1444 H
Ay sonu:4 Safer 1444 H
Bu miladi ay, Ümmü’l-Kura takvimine göre iki hicri ayın bir bölümünü kapsar.
* Hicri tarih, yerel ay rüyeti fıkıhına göre bir gün farklılık gösterebilir.

New York için aylık ay özeti — Ağustos 2022

11 Ağustos · 100%En yüksek aydınlanma
27 Ağustos · 0%En düşük aydınlanma
1 ile 11 AğustosBüyüme dönemi
11 ile 27 AğustosKüçülme dönemi

Bu özet, aşağıdaki takvimdeki günlük ayrıntılardan önce Ağustos 2022 boyunca New York Ay'ına hızlı bir aylık bakış sunar.

Bugün Ay

Konum: algılanıyor…
--
--
Aydınlanma
--
Ay Yaşı
--
Ay Doğuşu
--
Ay Batışı
--
Aya Olan Mesafe
--
konumunuzdan km
Astronomik Takımyıldız IAU takımyıldız sınırlarına göre Ay'ın konumundan hesaplanır (88 resmi takımyıldız, 13'ü ekliptik üzerinde — Yılancı dahil). Astrolojik burç işaretlerinden farklıdır.
--
Sonraki Dolunay
--
Sonraki Yeniay
--
Sonraki Dolunay
—
—
Sonraki Yeniay
—
—
Bu gece görünürlük
—

Bu Ay Ay Evreleri

📆 New York Ay Evresi Takvimi — Ağustos 2022

Her hücre o günün Miladi ve Hicri tarihini ve Ay evresini gösterir.

  • Paz
  • Pzt
  • Sal
  • Çar
  • Per
  • Cum
  • Cmt
  • 1 Ağustos3 MuharremBüyüyen Hilal
  • 2 Ağustos4 MuharremBüyüyen Hilal
  • 3 Ağustos5 MuharremBüyüyen Hilal
  • 4 Ağustos6 MuharremBüyüyen Hilal
  • 5 Ağustos7 Muharremİlk Dördün
  • 6 Ağustos8 MuharremBüyüyen Ay
  • 7 Ağustos9 MuharremBüyüyen Ay
  • 8 Ağustos10 MuharremBüyüyen Ay
  • 9 Ağustos11 MuharremBüyüyen Ay
  • 10 Ağustos12 MuharremBüyüyen Ay
  • 11 Ağustos13 MuharremDolunay
  • 12 Ağustos14 MuharremKüçülen Ay
  • 13 Ağustos15 MuharremKüçülen Ay
  • 14 Ağustos16 MuharremKüçülen Ay
  • 15 Ağustos17 MuharremKüçülen Ay
  • 16 Ağustos18 MuharremKüçülen Ay
  • 17 Ağustos19 MuharremKüçülen Ay
  • 18 Ağustos20 MuharremKüçülen Ay
  • 19 Ağustos21 MuharremSon Dördün
  • 20 Ağustos22 MuharremKüçülen Hilal
  • 21 Ağustos23 MuharremKüçülen Hilal
  • 22 Ağustos24 MuharremKüçülen Hilal
  • 23 Ağustos25 MuharremKüçülen Hilal
  • 24 Ağustos26 MuharremKüçülen Hilal
  • 25 Ağustos27 MuharremKüçülen Hilal
  • 26 Ağustos28 MuharremKüçülen Hilal
  • 27 Ağustos29 MuharremYeni AyNew crescent watched after sunset
  • 28 Ağustos1 SaferBüyüyen Hilal
  • 29 Ağustos2 SaferBüyüyen Hilal
  • 30 Ağustos3 SaferBüyüyen Hilal
  • 31 Ağustos4 SaferBüyüyen Hilal
📅 New York için bugünkü ay durumunu görüntüle

🔮 Yaklaşan Ay Evreleri

Sonraki dört Ay evresinin kesin tarihleri — astronomik hassasiyetle hesaplanmıştır

* Saatler, Meeus astronomik algoritmaları kullanılarak yerel saat diliminizde hesaplanır.

Ay Aydınlatma Grafiği — 7 gün

Gösterilen tarihten 3 gün önce ile 3 gün sonra arasındaki Ay aydınlanma yüzdesi.

O günün Ay ayrıntılarını görmek için herhangi bir noktanın üzerine gelin veya dokunun.

New York Ay evreleri ve Hicri aylar — Ağustos 2022

New York ay takvimi, Ağustos 2022 boyunca günlük Ay evrelerini gösterir; bu Miladi ay Muharrem 1444, Safer 1444 Hicri ayını kapsar. Bu ay gerçekte görülen Hicri aylar ve Ay evreleri aşağıda listelenmiştir.

Bu ayki Hicri aylar

Muharrem 1444 · Safer 1444

Bu ayki Ay evreleri

🌒 Waxing Crescent · 🌓 First Quarter · 🌔 Waxing Gibbous · 🌕 Full Moon · 🌖 Waning Gibbous · 🌗 Last Quarter · 🌘 Waning Crescent · 🌑 New Moon

Ay Takvimi New York — Ağustos 2022: Hilal, Şişkin Ay, Dolunay ve Küçülen

Bu takvim, mevcut miladi ay için günlük ay evrelerini ve dolunay ile yeni ay tarihlerini gösterir.

Ayın gün gün gelişimini takip edebilir, yeni aydan büyüyen hilale, ilk dördüne, büyüyen şişkin aya, dolunaya, ardından küçülen şişkin aya, son dördüne ve küçülen hilale kadar tam aylık aşamaları görebilirsiniz. Takvim ayrıca her gün için aydınlanma yüzdesi ve ay yaşını da gösterir.

New York'da Ay Takviminin Büyüyen ve Küçülen Evreleri

Ay evreleri ortalama 29,5 gün süren ay döngüsü boyunca aşamalı olarak değişir. Ay görünmez yeni ay olarak başlar, ardından ince büyüyen hilal olarak görünür, ilk dördüne büyür, sonra büyüyen şişkin aya, ay ortası civarında dolunaya ulaşır.

Dolunaydan sonra azalır: küçülen şişkin ay, son dördün, küçülen hilal, ardından tekrar yeni aya. Şehrinizdeki bu evrelerin tam zamanlaması, saat dilimine ve Ayın astronomik konumuna göre değişir.

Yaklaşan Evreler İçin "Kalan Günler" Ne Anlama Gelir?

Takvim, her yaklaşan evrenin yanında "birkaç gün içinde" veya "X gün içinde" gibi ifadeler gösterir. Bu sayılar bugün ile bir sonraki evrenin kesin astronomik tarihi arasındaki günleri sayar.

Örneğin, sıradaki dolunay 7 gün içindeyse, Ay yaklaşık yedi gün sonra en yüksek aydınlığına ulaşacaktır. Bu sayılar zaman ilerledikçe günlük olarak güncellenir ve kullanıcılar dolunay, yeni ay, ilk dördün ve son dördün için kalan günleri takip edebilir.

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

—

İslami Olaylara Geri Sayım

* Sayaç, cihazınızın yerel saatine göre çalışır; tarihler yaklaşıktır ve ülkenizdeki hilal gözlemine göre değişebilir.

Aylık Hicri Takvim

Bugünün Hicri Tarihi

Aylık Hicri Takvim

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi

🕋 Ramazan’a ne kadar kaldı?

Kutsal Ramazan ayına kadar kalan günleri beklenen miladi ve hicri tarihlerle birlikte keşfedin. Ayın başlangıcı ülkenizdeki hilal gözlemine göre bir gün değişebilir.

--Saniye
--Dakika
--Saat
--Gün

Şehrinizdeki namaz vakitlerini bulun Konumunuz birkaç saniye içinde otomatik olarak algılanacak
Şu anda Ay: — (—)
Etkinlik: Ramazan
Hicri tarih: 1 Ramazan —
Beklenen miladi tarih: —

Gelecek yıllardaki Ramazan başlangıç tarihleri

Hicri yıl Miladi yıl Ramazan başlangıcı (tahmini) Not
...

* Tüm tarihler astronomik tahminlerdir ve rüyete göre bir gün değişebilir.

Ramazan hakkında sık sorulan sorular

Bu yılın Ramazan ayı hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Ramazan ayı hakkında

Ramazan nedir

Ramazan, hicri kameri takvimin 9. ayı olup İslam’ın en önemli aylarından biridir. Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir ve Müslümanlar ay boyunca fecirden gün batımına kadar oruç tutarlar.

Ramazan’ın başlangıcı nasıl onaylanır

Ramazan’ın başlangıcı Şaban’ın 29. gününün gün batımından sonra hilalin görülmesiyle onaylanır. Eğer hilal görülmezse Şaban 30 güne tamamlanır ve Ramazan bir sonraki gün başlar.

Ramazan neden her miladi yıl öne kayar

Hicri kameri yıl, miladi güneş yılından yaklaşık 10-11 gün daha kısadır. Bu nedenle Ramazan (ve tüm İslami olaylar) her yıl miladi takvimde aynı miktarda öne kayar.

Tarih onayı

Ramazan’ın başlangıcı 1 Ramazan hilalinin görülmesine bağlıdır. Gösterilen tarih aritmetik hicri takvime göre astronomik olarak hesaplanmıştır; resmi ilan her ülkedeki dini makama göre bir gün farklı olabilir.

Ramazan Bayramı’na ne kadar kaldı?

Mübarek Ramazan Bayramı’na kalan günleri beklenen miladi ve hicri tarihlerle birlikte keşfedin. Bayram günü ülkenizdeki Şevval hilali gözlemine göre bir gün değişebilir.

--Saniye
--Dakika
--Saat
--Gün

Şehrinizdeki namaz vakitlerini bulun Konumunuz birkaç saniye içinde otomatik olarak algılanacak
Şu anda Ay: — (—)
Etkinlik: Ramazan Bayramı
Hicri tarih: 1 Şevval —
Beklenen miladi tarih: —

Gelecek yıllarda Ramazan Bayramı tarihleri

Hicri yıl Miladi yıl Ramazan Bayramı (tahmini) Not
...

* Tüm tarihler astronomik tahminlerdir ve rüyete göre bir gün değişebilir.

Ramazan Bayramı hakkında sık sorulan sorular

Bu yılın Ramazan Bayramı hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Ramazan Bayramı hakkında

Ramazan Bayramı nedir

Ramazan Bayramı, Ramazan orucunun tamamlanmasının ardından gelen iki İslami bayramdan biridir ve Şevval’ın ilk günü başlar. Tekbir, bayram namazı, namazdan önce fıtr zekatı ve tebriklerin alışverişini içerir.

Ramazan Bayramı nasıl sabit olur

Ramazan Bayramı iki yolla sabit olur: Ramazan’ın 29. gününün gün batımından sonra Şevval hilalinin görülmesi veya hilal görülmezse Ramazan’ın 30 güne tamamlanması.

Ramazan Bayramı neden her miladi yıl öne kayar

Hicri kameri yıl miladi yıldan yaklaşık 10-11 gün daha kısadır, bu nedenle Ramazan Bayramı her yıl aynı miktarda öne kayar ve yaklaşık 33 yılda tüm mevsimleri dolaşır.

Tarih onayı

Ramazan Bayramı, Ramazan’ın 29 veya 30 gününden sonra Şevval hilalinin görülmesine bağlıdır. Gösterilen tarih astronomik olarak hesaplanmıştır ve resmi ilandan bir gün farklı olabilir.

🐑 Kurban Bayramı’na ne kadar kaldı?

Mübarek Kurban Bayramı’na kalan günleri beklenen miladi ve hicri tarihlerle birlikte keşfedin. Kurban Bayramı Yevm-ün-Nahr’da (10 Zilhicce) kutlanır ve Zilhicce hilali gözlemine göre geçen gün değişebilir.

--Saniye
--Dakika
--Saat
--Gün

Şehrinizdeki namaz vakitlerini bulun Konumunuz birkaç saniye içinde otomatik olarak algılanacak
Şu anda Ay: — (—)
Etkinlik: Kurban Bayramı
Hicri tarih: 10 Zilhicce —
Beklenen miladi tarih: —

Gelecek yıllarda Kurban Bayramı tarihleri

Hicri yıl Miladi yıl Kurban Bayramı (tahmini) Not
...

* Tüm tarihler astronomik tahminlerdir ve rüyete göre bir gün değişebilir.

Kurban Bayramı hakkında sık sorulan sorular

Bu yılın Kurban Bayramı hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Kurban Bayramı hakkında

Kurban Bayramı nedir

Kurban Bayramı, iki İslami bayramın büyüğüdür ve Arefe gününden sonra 10 Zilhicce’ye denk gelir. Kurban günü olarak bilinir; Müslümanlar bu gün Hz. İbrahim’in (a.s.) sünnetini anıp kurban keserler.

Kurban Bayramı nasıl sabit olur

Kurban Bayramı, Zilhicce ayının başlangıcının hilal gözlemiyle doğrulanması ve 10. günün sayılmasıyla sabit olur. Tarih rüyete göre ülkeler arasında bir gün farklı olabilir.

Kurban Bayramı neden her miladi yıl öne kayar

Hicri kameri yıl miladi yıldan yaklaşık 10-11 gün daha kısadır, bu nedenle Kurban Bayramı her yıl aynı miktarda öne kayar ve yaklaşık 33 yılda tüm mevsimleri dolaşır.

Tarih onayı

Kurban Bayramı, Arefe gününden sonra gelen 10 Zilhicce Yevm-ün-Nahr’a bağlıdır. Gösterilen tarih astronomik olarak hesaplanmıştır ve resmi ilandan bir gün farklı olabilir.

Hicri Yılbaşına Ne Kadar Kaldı?

Yeni hicri (İslami ay) yılına kalan günleri miladi ve hicri tarihlerle birlikte keşfedin. Yeni yıl 1 Muharrem’de başlar; resmî ilan, her ülkedeki Muharrem hilalinin görülmesine göre bir gün farklılık gösterebilir.

--Saniye
--Dakika
--Saat
--Gün

Şehrinizdeki namaz vakitlerini bulun Konumunuz birkaç saniye içinde otomatik olarak algılanacak
Şu anda Ay: — (—)
Etkinlik: Hicri Yılbaşı
Hicri tarih: 1 Muharrem —
Beklenen miladi tarih: —

Önümüzdeki Yıllarda Hicri Yılbaşı Tarihleri

Hicri Yıl Miladi Yıl 1 Muharrem (tahmini) Not
...

* Tüm tarihler hesaplanmış tahminlerdir ve rüyete göre bir gün değişebilir.

Hicri Yılbaşı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hicri yılbaşı hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Hicri Yılbaşı Hakkında

İslami Takvimin Başlangıcı

Hicri takvim, Halife Ömer bin Hattab döneminde Müslümanlar tarafından resmen kabul edilen kameri bir takvimdir. Başlangıç noktası, Peygamber Efendimiz’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıldır ve 12 kameri aydan oluşur.

Muharrem ve Haram Aylar

Muharrem, dört haram aydan biridir (Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep). İslam, Arapların ondan önce de saygı gösterdiği gibi bu ayı yüceltmiştir; bu ayda zulümden ve haramlardan kaçınmak özellikle önemlidir.

Aşure Günü

Muharrem’in onu faziletli bir gündür; Peygamber Efendimiz ﷺ Musa’yı (a.s.) kurtardığı için Allah’a şükür olarak bu günde oruç tutmuştur. Ehl-i kitaba muhalefet olsun diye dokuzuncu (Tasua) günü de ekleyerek oruç tutmak müstehaptır.

Tarih Doğrulaması

Hicri Yılbaşı, Muharrem ayının ilk günü başlar. Gösterilen tarih tablo esaslı hicri takvime göre astronomik olarak hesaplanır; resmi ilan, her ülkedeki Muharrem hilalinin yerel olarak görülmesine bağlı olarak bir gün değişebilir.

Şehirler